Utworzony decyzją JM Rektora Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego 1 listopada 2022 r. w oparciu o dokonania Ośrodka Badań Regionalnych tejże uczelni. Obecnie IIBH to jedna z głównych jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, której celem jest prowadzenie badań naukowych w zakresie humanistyki, szczególnie historii.
Zebranie Instytutu w nowej siedzibie przy Placu św. Józefa 2-4-6, 20 czerwca 2024 roku, fot. Maja Żeśko.
KONFERENCJA (14-16 LISTOPADA 2024)
Link do podstrony konferencji:
Konferencja Instytutu Interdyscyplinarnych Badań Historycznych
INFORMACJE OGÓLNE I DANE KONTAKTOWE
Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych kontynuuje i rozwija efekty działalności Ośrodka Badań Regionalnych (OBR) działającego jako ogólnouczelniana jednostka badawcza w latach 2014-2022. Tu warto dodać, że OBR powstał z inicjatywy Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Pierwszym kierownikiem Ośrodka był dr Zbyszko Szmaj, od 2018 do 2022 r. kierował nim prof. Krzysztof Walczak, który przy pomocy władz Uniwersytetu Kaliskiego zorganizował także nową strukturę IIBH w latach 2022-2023. Prof. K. Walczak jest dyrektorem IIBH.
Kontakt: iibh@uniwersytetkaliski.edu.pl
Siedziba: Plac św. Józefa 2-6, 62-800 Kalisz
Cele działania jednostki obejmują innowacyjne, szeroko zakrojone prace naukowo-badawcze z zakresu humanistyki, ze szczególnym uwzględnieniem historii. Misja IIBH to również integracja i rozwój regionalnego środowiska naukowego w zakresie humanistyki i nauk historycznych, co umożliwia współpraca tej jednostki z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk. Poprzez działalność naukową, w tym publikację wyników badań podstawowych, projektowanie konferencji IIBH rozwija potencjał naukowy Akademii Kaliskiej o segment nauk historycznych, humanistycznych i społecznych.
ZADANIA INSTYTUTU
Do zadań Instytutu należy:
- Prowadzenie badań nad teorią regionalizmu i metodologią badań historycznych w ich interdyscyplinarnym wymiarze,
- Prowadzenie systematycznych interdyscyplinarnych badań nad historią i teraźniejszością regionów Wielkopolski, Polski i Europy w perspektywie zachodzących przemian społeczno-gospodarczych i kulturowych,
- Działalność badawcza mająca przyczynić się do pogłębienia wiedzy o problemach tożsamości regionalnej i lokalnej, rozpatrywanych w szerokiej perspektywie historycznej, społeczno-gospodarczej i kulturalnej,
- Upowszechnienie wiedzy w oparciu o wyniki prowadzonych badań,
- Organizowanie konferencji, seminariów, sympozjów, studiów, szkoleń i debat dotyczących problematyki historycznej, regionalnej czy z zakresu popularyzacji humanistyki,
- Współpraca z uczelniami, instytucjami państwowymi i samorządowymi, organizacjami gospodarczymi, społecznymi i kulturalnymi oraz stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi zainteresowanymi problematyką badań historycznych.
PRACOWNICY INSTYTUTU
DYREKTOR, prof. Uniwersytetu Kaliskiego dr hab. Krzysztof Walczak k.walczak@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: badania nad dziejami książki i prasy; bibliologia, bibliotekoznawstwo; dzieje bibliotek; studia historyczne i regionalne, edytorstwo.
SEKRETARIAT, mgr Maja Żeśko, iibh@uniwersytetkaliski.edu.pl
Prof. zw. dr hab. Waldemar Łazuga w.lazuga@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: historia powszechna XIX-XX wieku, historia Polski, Europy Środkowo-Wschodniej, Austro-Węgier i Galicji; dzieje polityczne; biografistyka, edukacja historyczna.
Prof. zw. dr hab. Jerzy Pietrzak jerzy.pietrzak@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: historia Polski i powszechna XVI-XVII wieku; dzieje Kościoła katolickiego w Polsce; studia nad dziejami Wielkopolski, regionalne i lokalne.
Prof. Uniwersytetu Kaliskiego dr hab. Ewa Andrysiak e.andrysiak@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: dzieje książki i prasy, bibliografie naukowe, historyczne, regionalne; bibliologia i bibliotekoznawstwo; edytorstwo.
Prof. Uniwersytetu Kaliskiego dr hab. Jarosław Durka j.durka@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: historia najnowsza Polski, historia Kościoła katolickiego i relacji państwowo-kościelnych w latach 1945-1989, dzieje ziemiaństwa i arystokracji, stosunki polsko-rumuńskie w XX wieku, biografistyka, historia regionalna, edukacja historyczna. Strona www: https://jaroslawdurka.academia.edu/
Prof. Uniwersytetu Kaliskiego dr hab. Piotr Gołdyn p.goldyn@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: dzieje oświaty i szkolnictwa w Polsce i Europie wschodniej w XIX i XX wieku, Dzieje oświaty w Wielkopolsce wschodniej, biografistyka, heraldyka samorządowa w ujęciu historyczno-symbolicznym Strona www: https://uniwersytetkaliski.academia.edu/PiotrGołdyn
Prof. Uniwersytetu Kaliskiego dr hab. Jerzy K. Kos j.kos@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: historia architektury i dzieje sztuki XVIII-XX wieku, badania i praktyka fotografii, sztuka Śląska w aspekcie porównawczym
Dr Ewa Andrzejewska e.andrzejewska@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: dzieje sztuki i rzemiosła artystycznego, kultura artystyczna, dzieje architektury, studia regionalne i porównawcze, muzealnictwo.
Dr Małgorzata Bańkowska m.bankowska@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: prasa literacka i polityczna XX w.; bibliografia prasy polskiej 1918-1939; prasa Kościoła katolickiego; historia książki i bibliotek; badania proweniencyjne.
Dr Bogumiła Celer b.celer@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: biografistyka, badania regionalne, spuścizny i zbiory specjalne; bibliotekoznawstwo, dzieje książki i prasy; studia regionalne i porównawcze.
Dr Makary Górzyński m.gorzynski@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: historia architektury i budowy miast XIX-XX wieku; dzieje urbanistyki i urbanizacji; kultura artystyczna; metodologia nauk humanistycznych; studia regionalne i porównawcze.
ks. dr Sławomir Kęszka s.keszka@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: historia Kościoła z uwzględnieniem Kalisza i regionu (XIX-XX w.), duchowieństwo diecezjalne i zakonne miasta Kalisza i regionu, Martyrologia duchowieństwa polskiego lat II wojny światowej, badania i studia nad regionem.
Dr Sławomir Przygodzki s.przygodzki@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: historia powszechna i Polski XIX-XX wieku; badania regionalne i lokalne; dzieje burżuazji i procesów społecznych; studia nad wielokulturowością i tożsamościami społecznymi.
Dr Grzegorz Szczurek g.szczurek@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: przemiany społeczno-kulturowe w epoce brązu i w początkach epoki żelaza w Wielkopolsce i na Pomorzu, badania mikroregionalne, depozyty wyrobów metalowych, rola konia w obrzędowości społeczności późnej epoki brązu w strefie południowo-zachodniobałtyckiej
Dr Jerzy Wypych j.wypych@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: historia sztuki i kultury; sztuka i techniki artystyczne; studia regionalne.
Mgr Tadeusz Skarżyński t.skarzynski@uniwersytetkaliski.edu.pl
Specjalizacje: dzieje Kalisza i regionu, edukacja regionalna
REALIZOWANE BADANIA NAUKOWE
PUBLIKACJE I KONFERENCJE NAUKOWE
SEMINARIA ARCHITEKTURY I MIAST
GRANTY
HUMANISTYCZNE STUDIA PODYPLOMOWE
NAJBLIŻSZA REKRUTACJA ODBĘDZIE SIĘ W ROKU 2025 – NA SEMESTR ZIMOWY ROKU AKADEMICKIEGO 2025-2026. PROSIMY O ŚLEDZENIE KOMUNIKATÓW, TAKŻE NA STRONIE REKRUTACYJNEJ UCZELNI
Kierownik merytoryczny – dr Makary Górzyński.
Wykładowcy obu kierunków to specjalistki i specjaliści z kaliskiego środowiska naukowego (Akademii Kaliskiej i Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk) oraz różnych, renomowanych uczelni polskich (m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, UAP w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego), jak i pracownicy instytucji naukowych – m.in. archiwów państwowych, dużych bibliotek i rozpoznawalnych muzeów.
Regionalne badania historyczne
2 semestry, 230 h
https://rekrutacja.akademia.kalisz.pl/podyplomowe/regionalne-badania-historyczne/
Program naszego kierunku opiera się na założeniu, iż prowadzenie badań historycznych jest zawsze oparte o konkretny czas i miejsce, w tym także o perspektywę regionalną jako zestaw wartości określających nasze możliwości, świadomość, cele. Właśnie poprzez ujęcie regionalne proponujemy analizować zjawiska dziejowe i ich znaczenia dla konkretnych ludzi oraz przestrzeni. Zapraszamy do fascynującej podróży – do świata przeszłości, z którego wszyscy wyrastamy, zarówno w jednostkowym, jak i społecznym ujęciu. Regionalne badania historyczne to program łączący aktualne trendy humanistyki i nauk historycznych, z bogatą bazą przedmiotów otwierających wyobraźnię i horyzonty poznawcze. W autorski sposób zaprosiliśmy do współpracy zespół specjalistek i specjalistów różnych dziedzin – historyków, praktyków metodologii i teorii naukowych, informacji i ich źródeł, archiwistów, historyków sztuki i kultury, badaczy antropologii czy komunikacji językowej. Łącząc ich różnorodną wiedzę i pasje, a także umiejętność spojrzenia w perspektywie regionu, miejsca, mikrohistorii – z procesami globalnymi w tle – oferujemy studia historyczne jako przygodę i wyzwanie. Prezentowana oferta powstała na bazie kilkudziesięciu lat doświadczeń w pracy z badaniami regionalnymi, w oparciu o wiedzę i potencjał historyków różnych specjalności, bibliotekarzy i wydawców.
(prosimy o śledzenie komunikatów na stronie rekrutacyjnej Uczelni).
FORMUŁA ZAJĘĆ: hybrydowa (zajęcia stacjonarne i zdalne, część zjazdów online).
ODPŁATNOŚĆ: 2600 zł za oba semestry
KONTAKT: iibh@uniwersytetkaliski.edu.pl
Ukończenie studiów umożliwia podniesienie kwalifikacji lub wykonywanie pracy na stanowiskach związanych z następującymi funkcjami:
- muzealnicy, badacze dziejów lokalnych, kuratorzy wystaw historycznych;
- bibliotekarze, pracujący w zbiorach regionalnych i specjalnych;
- pracownicy instytucji kultury, działający nad zachowaniem lokalnego dziedzictwa i poznaniem przeszłości;
- genealodzy;
- historycy;
- pracownicy branży turystycznej i jednostek rozwoju lokalnego i regionalnego;
- autorzy opracowań historycznych, popularyzatorzy wiedzy, pracownicy samorządowi, związani z kulturą, ochroną dziedzictwa i edukacją historyczną;
- nauczyciele historii.
WIĘCEJ INFORMACJI: https://rekrutacja.akademia.kalisz.pl/podyplomowe/
Pliki do pobrania:
Historia architektury i budowy miast
2 semestry, 230 h
https://rekrutacja.akademia.kalisz.pl/podyplomowe/historia-architektury-i-budowy-miast/
Architektura jest wszechobecna i stanowi jeden z fundamentów naszej tożsamości, codzienności. W procesach gospodarczych architektura jest towarem, ale i fundamentem kultury, tożsamości, podstawą interakcji społecznych. Wieloznaczność i zakres oddziaływania materialnego architektury to fenomeny oczywiste, a jednocześnie trudne do poznania. Studia podyplomowe „Historia architektury i budowy miast” są unikalną w polskiej ofercie edukacyjnej odpowiedzią na różnorodne wyzwania, jakie stawia przed nami współczesny rozwój zainteresowania budynkami, ich materialnością, wartościami, ale i historyczną zmiennością sposobów budowania. Wychodząc poza typową wiedzę o przeszłości, nasz kierunek oferuje interdyscyplinarne podejście do poznawania, badania, opisywania i rozumienia architektury dawnej i współczesnej. Zapewnia też solidne podstawy ogólnohumanistyczne – umiejętność krytycznego i twórczego myślenia oraz komunikowania tego, na czym nam zależy w różnorodnych sytuacjach. Przetwarzanie i umiejętne prezentowanie informacji to dziś klucz do sukcesu i powodzenia na rynku pracy – studia humanistyczne, oferowane przez nas, dają także i takie narzędzia.
REKRUTACJA (prosimy o śledzenie komunikatów na stronie rekrutacyjnej Uczelni).
FORMUŁA ZAJĘĆ: hybrydowa (zajęcia stacjonarne i zdalne, część zjazdów online).
ODPŁATNOŚĆ: 2600 zł za oba semestry
KONTAKT: iibh@uniwersytetkaliski.edu.pl
Ukończenie studiów umożliwia podniesienie kwalifikacji lub wykonywanie pracy na stanowiskach związanych z następującymi funkcjami:
- konserwatorzy i badacze zabytkowej architektury;
- autorzy dokumentacji historycznych – architektonicznych, urbanistycznych – dla inwestorów czy samorządów;
- projektanci, pracujący z obiektami zabytkowymi i zadaniami rewitalizacji miast;
- pracownicy biur rewitalizacji w jednostkach samorządowych i administracji państwowej;
- specjaliści, związani z ochroną i promocją dziedzictwa;
- pracownicy centrów informacji turystycznej;
- popularyzatorzy wiedzy o zabytkach, przewodnicy turystyczni;
- muzealnicy, badacze dziejów lokalnych, kuratorzy wystaw historycznych;
- bibliotekarze, pracujący w zbiorach regionalnych i specjalnych;
- pracownicy instytucji kultury, działający nad zachowaniem lokalnego dziedzictwa i poznaniem przeszłości;
- pracownicy branży turystycznej i jednostek rozwoju lokalnego i regionalnego;
WIĘCEJ INFORMACJI: https://rekrutacja.akademia.kalisz.pl/podyplomowe/
Pliki do pobrania:
KRONIKA INSTYTUTU
Działalność w latach 2022-2023 (Opracowała Maja Żeśko, na podstawie materiałów Ewy Obały):